Достапни линкови

logo-print

Притисок врз Сенатот за спогодбата со Русија


Американската администрација изврши силен притисок врз Сенатот да ја ратификува спогодбата со Русија со која би бил намален арсеналот на нуклеарното вооружување на двете земји. Државната секретарка Хилари Клинтон и секретарот за одбрана Роберт Гејтс, на седницата на комитетот за надворешна политика, порачаа дека спогодбата е од витално значење за американските напори да влијаат на другите земји да не произведуваат атомско вооружување. Одобрението од Сенатот, за кое се потребни 67 од вкупно 100- те гласови, би се сметало за клучна политичка победа на претседателот Барак Обама на планот на надворешната политика.
XS
SM
MD
LG