Достапни линкови

logo-print

Нимиц се уште не закажал нова средба со преговарачите


Се уште не е закажан термин за нова средба на посредникот на ОН во спорот за името , Метју Нимиц со преговарачите на Македонија, Зоран Јолевски и на Грција Адемантиос Василакис, соопшти Ари Гаитанис, помошник на портпаролот на Генералниот секретар на ОН. Посредникот Нимиц бил во постојан контакт со двете страни од последните средби во Њујорк, одржани на крајот на април, но се уште не го одредил терминот за нова средба, се вели во писмената изјава на Гаитанис. Соопштението од ОН , следува по информациите дека се очекува нов предлог од медијаторот Нимиц до крајот на месецот.
XS
SM
MD
LG