Достапни линкови

logo-print

Пад на цената на нафтата на светските берзи


Цената на нафтата падна на најниско ниво досега оваа година. Сурова нафта која се испорачува за јуни се продава за 70, 8 долари за барел на њујоркшките берзи. Досега нафтата се продаваше по цена од 83 долари за барел. Падот на цената на нафтата се должи на падот на вредноста на еврото во однос на доларот, што е најголем пад забележан во последните четири години.
XS
SM
MD
LG