Достапни линкови

logo-print

Барање до Иран да се ослободат тројца американски туристи


Мајките на тројца американски туристите кои се заробени во Иран речиси 10 месеци, планираат да ги напуштат Соединетите Држави и да го посетат Иран, откако претходно Иран им додели визи. Мајките се надеваат дека таму ќе си ги видат своите деца . Тие планираат да се пожалат на иранските власти во Техеран и да побараат ослободување на нивните деца. Тројцата туристи беа приведени во Иран во јули минатата година откако влегле во Иран од северен Ирак. Иранските власти ги обвинуваат за илегален влез во Иран и поврзаност со разузнавачките служби, но тие не се формало осудени.
XS
SM
MD
LG