Достапни линкови

logo-print

Специјална Комисија ќе ја испитува катастрофата во Мексиканскиот залив


Американската администрација соопштува дека Претседателот Барак Обама има намера да формира претседателска Комисијата која ќе ја испитува катастрофата со истекувањето на нафта во Мексиканскиот Залив, освен тоа комисијата ќе треба да ги проучи и практиките во нафтената индустриј и улогата која Владата ја има врз индустријата. Во меѓувреме претставници од Бритиш Петролеум објавија дека никогаш повторно нема да се обидат да екплоатираат нафта од морското дно. На таков начин почна да истекува нафта на 20 април што предизвика еколошка катастрофа во Мексиканскиот залив.
XS
SM
MD
LG