Достапни линкови

logo-print

Србија ќе ги одмрзне платите на јавната администрација


Претставници на Меѓународниот монетарен фонд денеска се согласија со српските власти дека платите на јавната администрација и пензиите треба да се одмрзнат, со цел да се зголеми потрошувачката и да се намалат социјалните немири. Ланското замрзнување на платите во Србија беше еден од потребните предуслови за земјата да склучи аранжман со Фондот вреден 3,58 милијарди американски долари. Претставници на ММФ од денеска се во двонеделна посета на Србија со цел проценување на напредокот на земјата во справувањето со негативните ефекти од светската економска и финансиска криза.
XS
SM
MD
LG