Достапни линкови

logo-print

Во Банкок продолжуваат тензиите


Денеска истекува рокот што властите на Тајланд им го поставија на демонстрантите во црвени маици да го напуштат местото на протест во Банкок, каде што се стационирани од март. Од средата најмалку 36 лица загинаа во насилствата во Банкок кога ескалираа инцидентите откако беше погоден со снајпер армискиот генерал кој ги подржуваше демонстрантите. Генералот денеска им подлегна на повредите. Лидерот на анти-владините демонстранти денеска ја обвини владата за крво-пролевањето и ги повика владините трупи да прекинат со стрелањето врз демонстрантите.
XS
SM
MD
LG