Достапни линкови

logo-print

Саркози ја пречека Французинката која беше затворена во Иран


Францускиот претседател Николас Саркози денеска им се заблагодари на лидерите од Бразил, Сенегал и Сирија за, како што рече, нивниот активен придонес во ослободувањето на француска државјанка која беше уапсена во Иран. Дваесет и четири годишната Клотиде Реис беше осудена на казна затвор, под обвиненија дека учествувала на протестите кои во Иран избија по ланските претседателски избори. Таа денеска беше ослободена по исплата на казна во висина од 258,000 американски долари. Саркози лично ја дочека Реис на аеродромот во Париз.
XS
SM
MD
LG