Достапни линкови

logo-print

Пребројувањето на гласовите во Багдад не ги смени резултатите од изборите


Пребројувањето на гласовите од гласачките места во Багдад не го сменија исходот од изборите одржани во Ирак на 7 март. „Бројот на места во парламентот останува непроменет“ изјави Саад ал Рави, член на Независната државна изборна комисија. Најголем број на места во 325 члениот парламент освои партијата на поранешниот ирачки премиер Лиад Алави. Пребројувањето на гласовите од гласачите во Багдад беше иницирано по обвинувањата за изборен фалсификат.
XS
SM
MD
LG