Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ја обележува својата територија на Арктикот


Русија летово ќе испрати експедиција на Арктикот со цел обележување на територијата на земјата. Првиот човек на експедицијата Владимир Соколов изјави дека членовите на „Арктик 2010“ ќе користат најсовремени апарати со кои ќе се создадат рељефни карти на Арктикот , по што ќе се обележат реоните кои Спаѓаат под руска територија. Се верува дека на Арктикот се наоѓаат 25 проценти од светските резерви на нафта.
XS
SM
MD
LG