Достапни линкови

logo-print

Бразилскиот претседател во Иран на разговори за нуклеарната програма


Претседателот на Бразил Луиз Инацио Лула да Силва денеска треба да пристигне во Иран каде ќе разговара со владини претставници и ќе се сретне со претседателот Махмуд Ахмадинеџад. Бразилскиот лидер би требало да разговара со иранските власти за нуклеарната програма на официјален Техеран, во обид да ги убеди иранските лидери да разговараат со западните земји. Лула има 30 процентни шанси да постигне некаков договор со иранскиот државен врв, предвиде рускиот претседател Димитриј Медведев.
XS
SM
MD
LG