Достапни линкови

logo-print

Неуспешен обид за санирање на пукнатата нафтена цевка во Мексиканскиот залив


Пропаднаа последните напори за стопирање на истекот на нафта од пукната подводна цевка во Мексиканскиот залив. Компанијата „Бритиш Петролеум“ се обиде да приклучи одвод на пукнатата цевка преку кој нафтата требаше да се испумпува на брод, но првиот обид беше неуспешен. Од компанијата соопштија дека денеска ќе се обидат повторно да го санираатр истекувањето. Нафтениот извор предизвика еколошка катастрофа откако платформа за екстракција на нафта во сопственост на британската компанија експлодираше минатиот месец.
XS
SM
MD
LG