Достапни линкови

logo-print

Стопирани летовите во Белфаст


Летовите од Белфаст во Северна Ирска денеска ќе бидат стопирани за најмалку неколку часа поради облакот вулканска пепел кој се шири од Исланд. Вчера британските власти најавија можно затворање на аеродроми во јужниот дел на земјата а не се исклучува ни можноста за стопирање на летовите од „Хитроу“, најфреквентниот аеродром во Британија. Во април, по ерупцијата на вулканот во Исланд, повеќе аеродроми низ Европа беа затворени. Воздухопловните власти стравуваат дека пепелта од вулканот може да се застакли во моторите на авионите.
XS
SM
MD
LG