Достапни линкови

logo-print

Потврдена пресудата за смртна казна за шестмина иранци


Иранскиот јавен обвинител Абас Јафари Долатабади потврди дека шестмина биле осудени на смртна казна поради учество на ланските протести, кои избија во знак на незадоволство од резултатите од претседателските избори. Шестнимата биле осудени поради тоа што биле членови на забранетата и протерана група Народни муџахедини. Иранските власти уапсија околу 4.000 учесници на минатогодишните протести.
XS
SM
MD
LG