Достапни линкови

logo-print

Меѓународен повик за смирување на ситуацијата во Киргистан


Меѓународната заедница повика на смирување на ситуацијата во Киргистан, каде што судирите продолжија во јужниот дел на земјата меѓу подржувачите на привремена влада и приврзаниците на остранетиот претседател Курманбек Бакиев. За време на вчерашните судири едно лице загина, а најмалку 60 беа повредени. ОН, ЕУ, САД и Русија го упатија овој повик откако привремената влада објави дека ја вратила контролата врз провинциски владини згради во Џалалабад, Ош, и Баткен.
XS
SM
MD
LG