Достапни линкови

logo-print

Туркменистан оди кон повеќепартиски систем


Претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов денеска повика на формирање нова политичка партија во земјата. На состанокот со шестотини племенски лидери во источниот дел на Туркменистан тој побара од парламентот да ги донесе потребните закони за тоа. Претседателот Бердимухамедов е шеф на единствената партија во земјата која беше формирана по распаѓањето на поранешната советска комунистичка партија во 1991 година.
XS
SM
MD
LG