Достапни линкови

logo-print

Македонија смета на помош од ЕБОР


Европската банка за обнова и развој е расположена да продолжи со инвестирање во регионот и сметам дека ќе ни биде од голема помош и во иднина, изјави македонскиот премиер Никола Груевски кој денеска во Загреб учествува на регионалната средба на шефови на влади, на маргините на годишното собрание на ЕБОР. ,,На средбата, побарав поддршка од ЕБРД за помош на проектот за изградба на железницата кон Бугарија, за доградба на коридорот 10 во јужниот дел на Македонија и за неколку енергетски проекти,, прецизира Груевски.
XS
SM
MD
LG