Достапни линкови

logo-print

Судири во јужен Киргистан


Приврзаниците на преодната влада на Киргистан денеска се судриле со приврзаниците на соборениот претседател Курманбек Бакиев кои вчера во неколку градови во јужниот дел на земјата ги окупирале владините згради. Репортерот на Радио Слободна Европа јави дека во судирите во градот Џалалабад имало неколкумина повредени. Вчера Роза Отунбаева изјави дека нејзината влада ќе стори се за да се справи со силите кои сакаат да го вратат претседателот Бакиев кој во минатиот месец избега од земјата и сега се наоѓа во Белорусија.
XS
SM
MD
LG