Достапни линкови

logo-print

Две лица ранети во експлозија пред затвор во Атина


Две лица биле ранети во експлозија на бомба пред најголемиот грчки затвор Коридалос во Атина, соопшти полицијата. На експлозијата и претходеле анонимини повици упатени до весникот Елефтеротипија и до приватната телевизија Алтер.
Бомбата била поставена во контејнер за отпад, во близина на женското крило на затворот. Експлозијата предизвикала материјална штета на надворешниот дел на затворската зграда и на околните згради. Засега никој не ја презеде одговорноста. Во затворот Коридалос се наоѓаат неколку членови на левичарската група Револуционерна борба, обвинети за напад врз американската амбасада во Атина во 2007 година.
XS
SM
MD
LG