Достапни линкови

logo-print

Протести пред иранската амбасада во Данска


Данската полиција вчера попладне ги смируваше немирите во кои се претворија демонстрациите пред амбасадата на Иран во Копенхаген, организирани во знак на протест поради извршувањето на смртната казна во оваа држава. Иранците и Курдите емигранти во Данска, кои демонстрирале, најпрвин фрлале камења врз амбасадата а потоа влегле во неа, по што интервенирала полицијата.
XS
SM
MD
LG