Достапни линкови

logo-print

Папата во посета на Португалија


Папата Бенедикт Шеснаесетти им се обрати на португалските верници во катедралата Фатима денеска. Организаторите проценуваат дека на настанот се присутни околу половина милион верници. Посетата на Папата се случлува во услови на криза во католичката црква предизвикана од скандали за педофилија. Првиот човек на католичката верска заедница, пред денешното обраќање изјави дека проблемите на институцијата се предизвикани од „гревови во црквата“ а не од медиумското внимание, додавајки дека „прошката не е замена за правдата“.
XS
SM
MD
LG