Достапни линкови

logo-print

Филип Гордон во Скопје


Помошник државниот секретар на Соединетите Американски Држави Филип Гордон денеска е во посета на Македонија. По средбата со лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски, Гордон би требало да отпатува во Загреб каде ќе се сретне со премиерот Никола Груевски. Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на политичката и безбедносната стабилност на Македонија и за успешно интегрирање на земјата во НАТО алијансата и за отпочнување на пристапните преговори со Европската Унија, рече Црвенковски по средбата со Гордон, додавајки дека Соединетите Американски Држави се заинтересирани за крајно решавање на спорот со името со соседна Грција.
XS
SM
MD
LG