Достапни линкови

logo-print

Се уште нема решение за еколошката нафтена катастрофа


Еколошката нафтена катастрофа на Мексиканскиот залив веќе трета недела се шири и нема решение на повидок соопштуваат локалните власти. Новинаската агенција Асошиетед Пресс известува дека најмалку 15 милиони литри нафта истекле во Заливот по експлозијата на 20 –ти Април. Инжинерите се уште бараат начин да ги намалат последиците од овој проблем. Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама соопшти дека очекува „Бритиш Петролеум“ да плати стотици милиони долари за чистење и заздравување од оваа катастрофа.
XS
SM
MD
LG