Достапни линкови

logo-print

Естонија планира да се приклучи во еврозоната


Европската комисија денеска го подржа планот на Естонија да го воведе еврото како официјална валута до 2011 година. Министерството за надворешни работи на земјата соопшти дека „се евалуирала подготвеноста на Естонија да го воведе ееврото и било предложено земјата да и се приклучи на еврозоната до 2011 година“. Министрите за финансии од Европската унија треба формално да ја одобрат оваа мерка на балтичката земја на состанок во јули годинава.
XS
SM
MD
LG