Достапни линкови

logo-print

НБА го продава Њу Џерси Нетс на русинот Прохоров


Советот на гувернери на американската кошаркарска ацоцијација НБА ја одобри продажбата на клубот Њу Џерси Нетс на рускиот милијардер Михаел Прохоров. Со оваа одлука најбогатиот човек во Русија станува прв човек надвор од Соединетите држави и Канада кој ќе поседува еден тим од НБА. Прохоров во минатата година се согласи да купи 80 насто од Нетс и 45 проценти од проектот за изградба на нов стадион во Бруклин во Њујорк за потребите на клубот. Нетс во оваа сезона беше еден од најлошите тимови со 70 загубени мечеви.
XS
SM
MD
LG