Достапни линкови

logo-print

Ананд ја одбрани титулата светски првак во шах


Индискиот шахист Вишванатан Ананд ја одбрани титулата светски првак, откако во 12- та партија со црни фигури го совлада предизвикувачот Веселин Топалов од Бугарија. Наградниот фонд кој ќе го поделат двајцата шахисти на мечот кој се играше во Софија изнесува два милиона долари. Четириесетгодишниот Ананд е светски првак од 2007 година.
XS
SM
MD
LG