Достапни линкови

logo-print

Францускиот Парламент ќе гласа против бурката во Франција


Францускиот Парламент денеска со формална резолуција треба да го осуди носењето бурка како спротивно со вредностите на нацијата. Со тоа, Франција, по Белгија ќе стане втора европска земја која гоосудува носењто на муслиманската бурка на јавно место. Овој проблем отвори широки дебати за местото на исламот во Европа. Во Франција има меѓу 5 и 6 милиони муслимани.
XS
SM
MD
LG