Достапни линкови

logo-print

Германија го одобри својот дел од пакетот за спас на Еврозоната


Германскиот парламент денеска го одобри својот дел од спасувачкиот пакет за евро зоната вреден 750 милијарди евра.
Претходно, европските и американските акции забележаа најголем пораст годинава по одобрениот итен пакет за стабилизација на еврозоната. Индустрискиот индекс на Доу Џонс порасна за 3,9 насто. Пакетот од 750 милијарди евра е најголем заем од земјите на Европската Унија и ММФ од банкарската криза во 2008.
XS
SM
MD
LG