Достапни линкови

logo-print

ЕУ предлага директни разговори со Иран


Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика Кетрин Ештон изрази подготвеност во Брисел да овозможи директни разговори со претставници на Иран за нуклеарната програма и оцени дека Советот за Безбедност на Обединетите нации би можел да донесе одлука за неколку недели околу воведувањето дополнителни санкции. Ештон ова го изјави во својот говор на крајот од редовните месечни разговори меѓу европските минситри за надворешни работи во Брисел. Турција минатата недела сугерираше дека ЕУ може да направи уште еден обид да најде компромис со Техеран пред воведување нови санкции. Советот за Безбедност на ОН треба наскоро да го разгледа воведувањето доплнителни санкции против Иран поради нуклеарната програма на оваа земја.
XS
SM
MD
LG