Достапни линкови

logo-print

САД го обновува договорот за нуклеарна соработка со Русија


Преетседателот на САД Барак Обама го обнови договорот за цивилна нуклеарна соработка со Русија. Договорот, кој Обама го испрати на одобрување во Конгресот, беше ставен во мирување по американското реагирање околу руската војна со Грузија во 2008 година. Обама исто така ја нагласи руската соработка околу новите меѓународни санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG