Достапни линкови

logo-print

Гордон Браун најави дека ќе се повлече од лабуристичката партија


Британскиот премиер Гордон Браун денеска изјави дека се повлекува од функцијата лидер на лабуристите. „Немам желба да ја извршувам мојата сегашна должност подолго одошто е потребно. Треба да се потврди дека патот кон економски раст е сигурен и дека процесот на политичка реформа за која се договоривме ќе се одвива брзо“ рече Браун, најавувајки дека неговиот наследник ќе ја превземе функцијата претседател на партијата во Септември, на закажаниот конгрес на лабуристите.
XS
SM
MD
LG