Достапни линкови

logo-print

Забелешки од ОБСЕ за слободата на медиумите во Белорусија


Претставникот на ОБСЕ за слободата на медиумите Дуња Мијатович денеска изрази загриженост за последните извештаи за државен притисок врз приватен медиум во Белорусија. „Заплашувањето на новинарите го ’заладува’ веќе ослабнатото истражувачко новинарство во Белорусија“ се наведува во дописот на Мијатович до белорускиот министер за надворешни работи Сијархеј Мартинау. Мијатович додала дека исто така е разочарана од усвоиениот закон за интернет, кој стапил на сила без никакви претходни консултации.
XS
SM
MD
LG