Достапни линкови

logo-print

Поздравен фондот за спасување на еврото


Министрите за финансии на Европската унија на состанокот во Брисел се согласија да се воспостави итен фонд за заеми кој би можело да достигне ниво од околу 750 милијарди евра. Шефот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Штрос Кан оцени дека
спасувачкиот фонд е голем чекор напред, додека германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека тоа ќе придонесе за стабилноста на европската валута. Британија, која не го употребува еврото, смета дека пакетот е добро решение за Европа.
XS
SM
MD
LG