Достапни линкови

logo-print

Најмалку 30 загинати во рударска несреќа во Русија


Бројот на загинатите во две експлозии на метан во еден од најголемите руски рудници за јаглен, како што јавуваат агенциите, се покачил на 30. Министерот за вонредни ситуации Сергеј Шојгу изјави дека се уште не е позната судбината на другите 60 рудари за кои се верува дека останале заробени во тунелите на рудникот Распадскаја на Сибир. Околу 300 рудари успеале да го напуштат рудникот веднаш по експлозиите на метанот.
XS
SM
MD
LG