Достапни линкови

logo-print

ММФ одобри заем за Грција


Меѓународниот монетарен фонд денеска одржа вонредна седница со цел да го одобри пакетот помош за Грција. Денеска 24-члениот борд на Фондот се согласи на грчката влада да и` исплати заем во вредност од 30 милијарди евра, дел од пакетот за спас на грчката економија, тежок 110 милијарди евра. Помошта за Грција, рекордна по својот износ, ќе се исплаќа во рок од три години.
XS
SM
MD
LG