Достапни линкови

logo-print

Резултатите од изборите во Ирак испратени на ратификација


Ирачката изборна комисија денеска соопшти дека резултатите од парламентарни избори одржани во 17 провинции во земјата се испратени на ратификација во Врховниот суд. Багдад е исклучок, бидејки во тек е пребројување на ливчињата од гласачките места во градот. Приговорите и оспорувањата на изборните резултати видно го забавија процесот на формирање на нова ирачка влада по изборите кои се одржаа на седми март.
XS
SM
MD
LG