Достапни линкови

logo-print

Средба на лидерите од еврозоната


Денеска претставници на 16 земји членки на еврозоната разговараат за создавање на фонд кој би ја заштитил заедничката валута. Минатата недела еврото бележеше рекордни загуби покрај американскиот долар, наводно поради стравувањата од негативни ефекти од грчката должничка криза. Како што беше најавено вчера, министрите за финансии од шеснаесетте земји кои го користат еврото како официјална валута денеска би требало да разговараат за создавање на фонд со кој би се гарантирала стабилноста на еврозоната.
XS
SM
MD
LG