Достапни линкови

logo-print

Парада во Москва


Денеска во Москва продолжува одбележувањето на 65 годишнината од крајот на Втората светска војна. На денешната парада во главниот град на Русија ќе учествуваат војници од Соединетите американски држави, Франција, Британија и Полска. Францускиот претседател Николас Саркози и италијанскиот премиер Силвио Берлускони го откажаа присуството на парадата поради денешните разговори за стабилизирање на еврозоната по шокот од грчката должничка криза. Германскиот канцелар Ангела Меркел, пак, изјави дека планира да присуствува на парадата.
XS
SM
MD
LG