Достапни линкови

logo-print

Нов споменик во чест на црвената армија во Москва


Денеска во Москва ќе се гради нов споменик во чест на црвената армија, откако Грузија го сруши стариот пред половина година. Лидерите на грузиските опозициски сили денеска му се придружија на рускиот премиер Владимир Путин во поставувањето камен темелник за помалата реплика на оригиналниот споменик. Грузија го сруши 45 метарскиот монумент во декември, тврдејки дека потребен е простор за нова владина зграда. Официјална Москва го интерпретираше актот како провокација.
XS
SM
MD
LG