Достапни линкови

logo-print

Медведев ја предаде документацијата за масакрот во Катин


Рускиот претседател Димитриј Медведев денеска на вршителот на должноста Претседател на Полска Бронислав Коморовски му предаде 60 тома документи од истрагата за убиствата во Катин. Масакрот на 20.000 полски функционери за време на Втората светска војна долго време претставуваше проблем во односите меѓу Русија и Полска. Истрагата за масакрот започна во 1990 година.
XS
SM
MD
LG