Достапни линкови

logo-print

Папата прифати оставка на германски бискуп


Папата Бенедикт шеснаесетти денеска ја прифати оставката на германски бискуп кој се соочува со обвинениа за педофилија и финансиски малверзации во дом за деца. Бискупот Валтер Микса од Аугсбург си поднесе оставка откако призна дека пред десетина години тепал деца. Оставката на бискупот следи откако германските власти ги обелоденија сомненијата дека бискупот можеби злоупотребувал малолетници.
XS
SM
MD
LG