Достапни линкови

logo-print

Предложени механизми за заштита на еврото


Лидерите на еврозоната денеска соопштија дека создаваат нов кризен фонд со цел да се сопре ослабнувањето на евро валутата. Шеснаесетте претставници на земји кои го користат еврото како национална валута исто така се согласија да воведат контролни механизми со кои ќе се дисциплинираат шпекулаторите, кои наводно придонеле кон намалувањето не вредноста на валутата. Инаку, вчеравечер лидерите од земјите во еврозоната го одобрија пакетот помош за Грција, тежок рекордни 110 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG