Достапни линкови

logo-print

Бројот на децата работници во светот опаѓа бавно


Меѓународната организација за труд предупреди денеска дека се намалува стапката на опаѓање на бројот на децата работници во светот. Во извештајот што се објавува секои четири години се наведува дека во периодот од 2004 до 2008 година бројот на децата работници од 222 милиони, опаднал на 215 милиони. Извештајот е објавен пред светската конференција за детската работа што во идната недела почнува во Хаг.
XS
SM
MD
LG