Достапни линкови

logo-print

Меѓународната заедница бара итен политички дијалог во Албанија


Итен политички дијалог за надминување на моментата политичка состојба во земјата. Оваа порака, на шефот на албанската држава Бамир Топи му ја пренесоа амбасадорот на Шпанија Мануел Монтобио и Евро амбасадорот Хелмут Лохан. Тие оцениле дека состојбата е влошена по масовните протести на опозицијата и штрајкот со глад на пратеници и граѓани поради „злоупотреби“ на минатогодишните избори. Топи во текот на денот имаше средба и со американскот амбасадор во Тирана, Џон Винтерс.
XS
SM
MD
LG