Достапни линкови

logo-print

Киргистан побара екстрадиција на екс Претседателот Бакиев


Привремената влада на Киргистан официјално побара екстрадиција на соборениот претседател Курманбек Бакиев од Белорусија. Бакиев побара засолниште во Минск по насилните протести против неговото владеење минатиот месец. Привремени власти на Киргистан го сметаат одговорен за насилствата во кои загинаа 85 луѓе. Белорускиот претседател Алеаксандар Лукашенко изјави дека барање за екстрадиција за Бакиев е безнадежно.
XS
SM
MD
LG