Достапни линкови

logo-print

Повторно облак од чад од Вулканот на Исланд


Исландски вулкан кој ги прекинаа на неколку дена комерцијалните летови минатиот месец повторно испушти облак од чад, соопшти метеоролошкиот институт на Исланд.
Вулкан Еѕјафјоелл еруптирал повторно, поради што Европската агенција за контрола на воздушниот сообраќај соопшти дека некои трансатлантските летови треба да бидат пренасочени. Во Ирска на кратко вчера по трет пат беа затворини своите аеродромите. Прекините предизвикаа милијарди долари загуба од профитот на авио компаниите.
XS
SM
MD
LG