Достапни линкови

logo-print

Шефот на иранската дипломатија се сретна со западни дипломати


Иранскиот министер за надворешни работи Манучер Мотаки во Њујорк се сретна со членови на Советот за безбедност и претставници на Соединетите Американски Држави, јавуваат западните новински агенции. Амбасадорите на Соединетите Држави, Британија и на Франција не присуствуваа на вечерата со Мотаки, но испратија пониско ниво на дипломати. Иран се соочува со четврта рунда на санкции на Обединетите Нации, поради нуклеарната програма за која Западот се сомнева дека е насочена кон развој на нуклеарно оружје. Техеран инсистира дека производството на ураниум е само за мирољубиви цели.
XS
SM
MD
LG