Достапни линкови

logo-print

Македонија во потрага по еврообврзница


Претставници на Македонија од 10 до 12 мај ќе одржат серија средби со инвеститори во Европа околу планираното издавање на еврообврзница, велат претставници на контактираните банки, пренесува „Ројтерс“. Според агенцијата, потрагата ќе почне во Цирих и Виена на 10 мај, утредента ќе продолжи во Франкфурт и Минхен, а ќе заврши на 12 мај во Лондон. Од новинската агенција „Ројтерс“ потсетуваат дека според агенциите Стандард и Пурс и Фич Македонија има кредитен рејтинг ББ и ББ+ и оти македонската Влада најави дека до средината на годинава би можела да издаде еврообврзница во износ од 175 до 225 милиони евра што ќе ја менаџираат банките „Кредит Свис“ и „ХСБЦ“.
XS
SM
MD
LG