Достапни линкови

logo-print

Протести во Грузија


Полицијата во Грузија денеска се судри со група демонстранти во главниот град Тбилиси. Тензиите во земјата се зголемуваат пред локалните избори. Неколку стотици демонсатранти денеска ги нападнеле униформираните лица за време на полициска парада на која се обратил грузискиот претседател Микаил Сакашвили. Од грузиската опозиција тврдат дека тројца се повредени во инцидентот. Рејтингот на Сакашвили опаѓа по руско – грузиската војна во 2008 година.
XS
SM
MD
LG