Достапни линкови

logo-print

Иран сака Бразил да посредува за нуклеарното прашање


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во принцип се согласил Бразил да се обиде да го заживее договорот за смена на нуклеарното гориво што го предлагаат Обединетите нации. Претходно бразилскиот претседател Луис Инацио Лула да Силва изјави дека неговата земја е подготвена да помогне во изнаоѓањето решение во спорот со иранската нуклеарна програма. Според договорот, Техеран би требало да испраќа ураниум во странство во замена за нуклеарно гориво за реакторите во Иран.
XS
SM
MD
LG